10 -11 березня 2015 року у місті Львові у рамках українсько-канадського проекту «Освіта суддів – для економічного розвитку» відбувся дводенний навчальний семінар для суддів місцевих та адміністративних судів Волинської, Львівської, Рівненської, Тернопільської та Чернівецької областей.
Участь у вказаному семінарі приймав голова Костопільського районного суду Рівненської області – ЦВІРКУН Олександр Сергійович
Цей захід організовано Офісом Уповноваженого з питань федеральних суддів Канади спільно із Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, яка є координатором цього компоненту Проекту.
У роботі навчального семінару брали участь канадські судді п. Тадеуш Зажечни та п. Дональд Брик, адвокати із Канади п. Тоні Маркс та п. Алан Макінтайр, які є постійними експертами Проекту із запровадження процедури досудового врегулювання спорів в Україні.
На відкритті заходу 10 березня 2015 року, окрім представників канадської судової системи та юриспруденції, був присутній Посол Канади в Україні Роман Ващук. Пан Посол висловив захоплення стосовно досягнутих Проектом результатів та сподівання на подальшу плідну співпрацю між Канадою та Україною у судовій сфері.
Представниками пілотних судів Проекту, зокрема, головою Івано-Франківського міського суду Тарасом Антоняком та головою Малиновського районного суду м. Одеси Леонідом Лічманом, наголошено на перспективах запровадження цієї процедури в усіх судах України. Крім цього, суддями-доповідачами акцентовано увагу учасників семінару на конкретних результатах роботи у рамках Проекту та головній перевазі Проекту – можливості ефективно організувати розподіл робочого часу між суддями. Як зазначив Лічман, порівняно з минулими роками кількість укладених мирових угод у цивільних справах збільшилася вдвічі.
Голова Івано-Франківського окружного адміністративного суду Оксана Лучко та заступник голови Одеського окружного адміністративного суду Елла Катаєва ознайомили присутніх з особливостями застосування процедури досудового врегулювання спорів в адміністративних судах. На думку пані Лучко, рішення сторін у досудовому врегулюванні спору є компромісом, тому обидві сторони задоволені досягнутим результатом у вирішенні їх конфлікту.
Усі чотири пілотні суди в рамках роботи цього компоненту Проекту єдині у своєму висновку, що головною перевагою запровадження цієї процедури у судах є економія коштів та часу усіх потенційних учасників судового процесу.
Канадські колеги не оминули стороною той факт, що, крім інших переваг, запровадження такої процедури у судах сприятиме підвищенню авторитета суддів та судів у суспільстві, зниженню соціальної напруги в суспільстві.
Також учасниками семінару прийнято рішення про початок розробки навчального курсу щодо досудового врегулювання спорів у Національній школі суддів України, яку на семінарі представляла суддя апеляційного суду Івано-Франківської області Надія Стефанів.
12 та 13 березня відбувся аналогічний семінар для адвокатів західних областей України. У його роботі взяли участь представники Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя. Обговорювалися зміни до процесуального законодавства з даної тематики.
Цей Проект реалізовується в Україні з квітня 2012 року. Метою проекту є надання підтримки Вищій кваліфікаційній комісії суддів України і Національній школі суддів України в удосконаленні суддівської освіти. Проект упроваджується Національним суддівським інститутом Канади і Офісом Уповноваженого з питань федеральних судів Канади, і фінансується Урядом Канади